MUDr. Ilona DIVÁCKA, MBA
Vodopad.cz

Poruchy pohlavní identity

transsexualismus, transvestitismus dvojí role

TRANSSEXUALISMUS

  • Jedinec touží žít a být akceptován jako člen opačného pohlaví. Obvykle je nespokojen s vlastním anatomickým pohlavím, pociťuje jeho nevhodnost, vyžaduje hormonální léčení a chirurgický zákrok, aby tělo odpovídalo preferovanému pohlaví.
  • Vzácná porucha, častější u mužů, než u žen. V Evropě žádá v průměru o změnu pohlaví jeden z 30 000 dospělých mužů a jedna z 100 000 dospělých žen.
  • Začátek poruchy je obvykle v dětství, kdy jedinci tíhnou ke hrám opačného pohlaví - chlapci si hrají s panenkami, děvčata se perou, strojí se do chlapeckého oblečení. V adolescenci se snaží jedinci neodlišovat od okolí, navazují vztahy s opačným pohlavím, později dokonce vstupují do manželství a mají děti. V typických případech tyto snahy "žít jako ostatní" selhávají. Jde o celoživotní problém jedince. Obecně se dá říci, že svoji úlohu lépe zvládají ženy v mužské roli než naopak. U postižených se často vyskytují depresivní poruchy, alkoholismus a sebevražedné pokusy. Chirurgický zákrok může být řešením, avšak někteří jedinci žijí jako příslušníci opačného pohlaví úspěšně i bez chirurgického zákroku.

Léčba:
Psychoterapie bývá neúspěšná.
Hormonální terapie a chirurgická změna pohlaví - většinou chirurgická změna pohlaví neprobíhá ihned, je vyžadováno alespoň dvouleté období, kdy žije jedinec v roli opačného pohlaví. V tomto období bývá již aplikována hormonální terapie (u mužů po léčbě dojde ke zvětšení prsou, oslabení růstu vousů, u žen houstne ochlupení po těle, objevují se vousy, zvětšuje se poštěváček). Chirurgické zákroky nikdy nemohou udělat z muže ženu a naopak, jedná se jen o kosmetické úpravy (amputace prsů, odstranění dělohy a pochvy u žen, kastrace a event. vymodelování pochvy z kožních laloků u mužů).

TRANSVESTITISMUS DVOJÍ ROLE

  • Občasné nošení šatů opačného pohlaví pro potěšení ze zkušenosti dočasné příslušnosti k opačnému pohlaví, ale bez přání trvalejší změny pohlaví nebo korektivního chirurgického zákroku. Typický transvestita je orientován heterosexuálně
20.7.2012

Adresa ordinace

Sudkova 686/2a
109 00 Praha 10
Horní Měcholupy

zobrazit na mapě

 

Kontakt

Telefon na objednání:

+420 274 772 732

Fax:

+420 274 770 235

Email:

info@vodopad.cz

 

Ordinační doba

 

Pondělí 07.00 - 15.00
Úterý 07.00 - 12.00
Středa 07.00 - 18.00
Čtvrtek 07.00 - 11.00
Pátek 07.00 - 09.00

Zajímavé odkazy