MUDr. Ilona DIVÁCKA, MBA
Vodopad.cz

Poruchy sexuální preference

fetišismus, fetišistický transvestitismus, exhibicionismus, voyerství, pedofilie

FETIŠISMUS

 • Podnětem pro sexuální vzrušení a uspokojení je neživý předmět, např. šaty, obuv, guma, plastické hmoty, kůže.
 • Porucha se vyskytuje téměř výlučně u mužů. Vzácně se vyskytuje fetišistické zaměření na stolici (exkrementofilie), moč (urofilie), páchnoucí odpadky (mysofilie), na oheň (pyrofilie), na mrtvá těla (nekrofilie). Jen nepatrný počet fetišistů má se svou deviací problémy (krádeže prádla, sériové zakládání požárů).

Léčba:
Individuální psychoterapie.

FETIŠISTICKÝ TRANSVESTITISMUS

 • Nošení šatů opačného pohlaví především proto, aby se dosáhlo sexuálního vzrušení.
 • Nejčastěji se převlékají muži do ženského ošacení.
 • Postižení jedinci předměty (oblečení) na rozdíl od fetišistů nejenom nosí, ale i upravují, aby se dosáhlo vzezření osoby opačného pohlaví, používají paruky, kosmetiku. Převlékání je úzce spojeno se sexuálním vzrušením. Po dosažení orgasmu, dostaví se silná touha oděv svléknout. Konání není spojeno s touhou mít opačné pohlaví

Léčba:
Individuální psychoterapie.V případě páchání trestné činnosti útlum sexuální aktivity.

EXHIBICIONISMUS

 • Opakovaná a trvalá tendence odhalovat genitál před cizími lidmi (obvykle opačného pohlaví) nebo lidem na veřejných místech bez nabízení nebo záměru intimního kontaktu.
 • Exhibicionismus se obvykle vyskytuje u heterosexuálních mužů, kteří se obnažují před dospělými ženami na veřejném místě, obvykle z bezpečné vzdálenosti. Většina exhibicionistů se někdy svou deviaci pokusí realizovat. Pro některé je exhibicionismus jedinou možností vybití, jiní se mu věnují současně s manželským životem. Vzrušení exhibicionisty se zvyšuje, jestliže se svědek zdá polekaný nebo šokovaný.

Léčba: Individuální psychoterapie. Ženy by měly exhibicionisty ignorovat.

VOYERSTVÍ (skoptofilie)

 • Nutkavá tendence dívat se na osoby při erotických (mazlení, koitus) nebo i neerotických aktivitách (převlékání, koupání, močení atd.).
 • Typický slídič bývá muž mladší 35 let. Musí pravidelně vyhovět svým tendencím, přesto konflikty s okolím bývají minimální.

PEDOFILIE

 • Sexuální preference na předpubertální (dětské) objekty.
 • Výskyt v populaci není přesně znám. Pedofilní zaměření je nejčastěji heterosexuální. Porucha má povahu celoživotního zaměření. Někdy se projevuje již v adolescenci, někdy až ve stáří. Pokud se pedofil nechová k dítěti agresivně, zůstává případný sexuální kontakt dlouho utajen. Ke svému ukojení dospěje pedofil nejčastěji masturbací, někdy obnažuje genitál před dětmi. K pohlavnímu spojení dochází zřídka. Typický neagresivní pedofil je nápadný svou příchylností k dětem. K sexuologovi se většinou dostávají pouze pedofilové, kteří spáchali pedofilní delikt, většina ostatních pedofilních mužů je schopna své zaměření utajit a kompenzovat v normálním manželském svazku.

Léčba:
Pokus o adaptaci na sex s dospělými objekty a na autoerotiku. Při hrozbě pedofilních deliktů krátkodobé nebo i dlouhodobé tlumení sexuální aktivity.

20.7.2012

Adresa ordinace

Sudkova 686/2a
109 00 Praha 10
Horní Měcholupy

zobrazit na mapě

 

Kontakt

Telefon na objednání:

+420 274 772 732

Fax:

+420 274 770 235

Email:

info@vodopad.cz

 

Ordinační doba

 

Pondělí 07.00 - 15.00
Úterý 07.00 - 12.00
Středa 07.00 - 18.00
Čtvrtek 07.00 - 11.00
Pátek 07.00 - 09.00

Zajímavé odkazy